Zajímavý projekt: BeNeLiga

Už po delší dobu se za středobod moderního fotbalu považuje Evropa. Na mistrovstvích světa si sice pořád slušně vedou i národní reprezentace z Jižní Ameriky, někdy i Střední Ameriky nebo Afriky, v klubovém světě to je ale pouze o Evropě. A proto se zvyklo užívat názvu top pětka evropských lig, které zahrnují Anglii se svojí Premier League, německou Bundesligu, Serii A v Itálii, španělskou La Ligu a v neposlední řadě ještě francouzskou Ligue 1, která by se dala považovat za tu nejslabší z nich, alespoň pohledem počtu klubů v nejvyšších evropských soutěžích.

Ostatní ligy nejsou rozhodně špatné, akorát v porovnání s touto pěticí dlouhodobě nejsou tak úspěšné. Portugalská Primeira Liga produkuje úžasné talenty, podobně jako belgická první liga Jupiler Pro League nebo holandská Eredivisie.

Nás v dnešním článku budou zajímat ty dvě poslední zmíněné ze zemí Beneluxu. Proč? Protože V poslední době jsou docela oblíbenou alternativou, pokud někoho přestávají bavit pořád ty stejné ligy. Získává více diváků i ze zahraničí, kteří s napětím sledují boj místních klubů nejen o titul a místa na evropské scéně, ale hlavně i o čest, protože tamní rivality se nedají snadno přehlédnout. Belgickou ligu letos vede s náskokem Club Brugge, v Holandskou bude ještě souboj mezi vedoucím Ajaxem a Eindhovenem PSV, případně i kluby Alkmaar a Vitesse. A nyní k tomu hlavnímu. Je velice pravděpodobné, že se tyhle dvě ligy spojí v jednu ligu, nejspíš pod názvem BeNeLiga, a mohou se stát uchazeči o místo v evropské top pětce. Zrod nového vyzyvatele ze západní Evropy na fotbalové scéně.

Tomuhle konceptu, který ve světě sportu není žádným převratným vynálezem, se ale nevěnuje až tolik pozornosti, přestože je to asi nejzajímavější věc, co to tváře budoucí evropské fotbalové scény. Myšlenka to je velice prostá – dvě domácí nejvyšší soutěže sousedních zemí se spojí tak, že z každé se vezme ta lepší půlka. Tento koncept pro fotbal byl původně navržen už v roce 2009 Michelem Platinim, který mluvil navíc i o dalších státech. Tehdy to však bylo příliš nadčasové a nikdo na to úplně nebyl připraven. Ani fanouškům se ten koncept tehdy nelíbil a to z prostého důvodu – Eredivisie byla tehdy mnohem lepší než Pro League a byl by to tak spíše krok zpět. I v rámci UEFA žebříčku lig tam byl nepoměr: 8. vs. 14… Tehdy hráli v Ajaxu hráči jako Suarez a nekdo v té době neočekával nástup tak silné belgické reprezentace. Bylo to příliš brzy. To se však změnilo a z Belgie a její Pro League se stala továrnou na mladé talenty. To se odrazilo v jejím růstu a i v poskočení v žebříčku UEFA na 9. místě, dvě místa za holandskou Eredivisie. Proto je to nyní už smysluplný nápad. Proto má nyní mnohem více příznivců a méně odpůrců.

Pokud bychom se chtěli podívat, kdo stojí na straně této inovativní myšlenky a kdo proti, stačí se nad tím zamyslet. Jelikož z toho budou profitovat hlavně ta lepší půlka klubů, které se do této nově vytvořené ligy ve skutečnosti dostanou, jsou pro a malé a slabší kluby jsou proti. Už bylo oficiálně potvrzeno, že jedenáct top klubů jak z Belgie, tak z Holandska otevřeně diskutují nad vznikem této nové ligy. Důležité ale bude získat požehnání od FIFA a UEFA, bez toho by to rovnou mohli smést ze stolu. To ještě není rozhodnuté. Ale ruku na srdce, FIFA se to nebude líbit tak dlouho, dokud jí za to neslíbíte pořádný bakšiš. Pokud nová situace bude pro ně výnosnější, přivřou oči a rádi udělají výjimku nehledě na svá striktní pravidla a principy.

V praxi by vznikla až počátkem roku 2025, kvůli vysílacím právům, které jsou v Belgii smluveny do té doby. Proto první společnou sezónou by byla až 2025/2026. Celkově by bylo osmnáct klubů, z toho deset z Nizozemska a osm z Belgie (čistě na základě velikosti populace těchto dvou zemí). K tomu by byla ještě vytvořena i druhá liga, kde by hrál zbytek klubů.

Které by tedy byly ty lepší týmy s privilegiem? Zde je těch jedenáct klubů, které se v současnosti snaží tento koncept prosadit. Za Belgii to jsou Club Brugge, Anderlecht, Genk, Gent a Standard. Za Holandsko to jsou Ajax, Eindhoven, Vitesse, Alkmaar, Utrecht a Feyenoord. Doplněny by byli s největší pravděpodobností Charleroi, Antverpami a Waregem z Pro League a Groningen, Twente, Heracles a Heerenveen z Eredivisie. Takhle na papíře to vypadá jako liga, která by rozhodně měla potenciál vyrůst mezi ty nejlepší – stejně jako belgický a nizozemský nároďák.

Jelikož ale formálně nebylo nic potvrzeno, visí ještě ve vzduchu záležitosti, které by se potřebovaly vyjasnit. Jako například kolik budou mít míst do Evropy? Pokud by se to normálně sečetlo, bylo by to přímo deset, což je nejvíce z jakýchkoliv lig. Pokud by byl počet zdredukován, musely by se dát někomu jinému, ale komu? Stejně tak by se musel nastavit vhodný systém postupů a sestupů, ať je nová soutěž otevřená a prostupná. A v neposlední řadě, co by se stalo s domácími poháry? Také se skombinují, nebo zůstanou odděleně? A někdo by třeba i chtěl zajít až tak daleko, že by se mohlo spojit úplně vše, ať je to fér, včetně těch nejnižší soutěží a pralesních lig.

Z pohledu externího fanouška se mi to jeví jako velmi zajímavý nápad, místní domácí scéna je jak pro, tak proti. Jen pro zajímavost, v hokeji už BeNe League běží od roku 2015 na stejném principu, takže by to nebylo úplně poprvé.

                                                               Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *