Štika rumunské ligy: Sepsi OSK

Rumunský fotbal se pohybuje na sinusoidě, která je typická zejména pro některé klubové zástupce. Řada neznámých a nových týmů se byla schopna dostat na přední příčky v rumunské lize, probojovat se do evropských pohárů, aby vzápětí následoval rychlý pád a někdy i úplný konec na fotbalové mapě této balkánské země. V posledním desetiletí se drží v popředí stabilněji CRF Kluž a nejslavnější Steaua Bukurešť, nyní hrající pod názvem FCSB. V Sedmihradsku však pomalu roste další ambiciozní nováček. Klub Sepsi OSK sídlí v městě Sfântu Gheorghe a existuje pouze 10 let. Do první ligy postoupil v roce 2017. I přes toto krátké působení míří letos do skupiny o titul a může zamíchat kartami v boji o evropské soutěže.

Ve své první ligové sezóně se tým dokázal udržet mezi elitou, v následujícím roce již překvapil umístěním v top šestce a postupu do skupiny o titul. Zde však plnil roli otloukánka a z deseti zápasů vyválčil pouze jednu remízu. Tím se již dostáváme k loňské sezóně, kdy se Sepsi OSK pohyboval ve středu tabulky a skončil na devátém místě. Velmi však na sebe upozornil v rumunském poháru. Podařilo se mu postoupit až do finále, kde se dlouho držel proti favoritovi FCSB. Po těsné prohře 0:1 se senzace nekonala a tým se bude muset na premiéru na evropské scéně počkat.

Čekání ovšem nemusí být příliš dlouhé. Jak již jsem zmínil, v letošní sezóně se Sepsi velmi daří a aktuálně je na 4.místě. Klub v létě opustil např. zkušený střelec Goranovič, toho už v minulé sezoně doplňoval Slovák Šafranko, který si dobrou formu udržel a i letos patří k hlavním oporám. 26-letý hráč přišel ze skotského Dundee, prošel juniorskými reprezentační výběry a bude se chtít poprat o nadcházející Euro. V lednu ho doplnil další člen širšího reprezentačního výběru Slovenska Branislav Niňaj. Bývalý obránce Slovanu Bratislava přišel z holandského Sittardu. Dalším hráčem, který přišel ze skotského Dundee, je klíčový člen sestavy alžírský obránce Bouhenna. Ostatně s nákupy z evropských lig má Sepsi bohaté zkušenosti. Často zkouší získávat volné hráče a zapracovat je do svého kádru, kde je řada mladších rumunských hráčů. K nejzkušenějším naopak patří Gabriel Vasvari, který působí v klubu třetí sezónu. Ještě déle je v Sepsi brankář Niczuly, který pamatuje i postup do první ligy a patří k základním pilířům týmu.

Sepsi buduje tréninková centra pro mládežnické týmy a zejména nový stadion. Aréna by měla pojmout kolem 9 tisíc diváků a bude patřit k nejmodernějším v Rumunsku. Náklady na stavbu by měly dosáhnout až 25 milionů eur s odhadem na dokončení kolem přelomu roku. Pro město se zhruba 60 tisíci obyvateli by byl náročný projekt velkým soustem. A proto se na stavbě centra a stadionu podílí majitel klubu Lázsló Diószegi, sponzoři, které má klub hlavně z Maďarska, a v neposlední řadě i maďarská vláda. Maďarský premiér Viktor Orbán je známý sportovní a hlavně fotbalový fanda. I díky němu dnes stojí v Budapešti jeden z nejlepších fotbalových stánků v Evropě. Proč ovšem investuje nemalé finanční prostředky na rozvoj stadionu i klubu v sousední zemi?

Jak jsem již napsal, město Sfântu Gheorghe leží v regionu Sedmihradsko, které je známé maďarskou menšinou. Orbánova vláda podporuje Maďary v řadě okolních zemích. Ať už příspěvky na rozvoj místní kultury, výstavbu škol a školek, nebo právě investicemi do sportovní infrastruktury a jednotlivých klubů. To se podařilo využít podnikateli Diósczegimu, který v Sf. Gheorghe začínal s podnikáním. Patřil k jednomu ze spoluzakladatelů Sepsi OSK a postupně získal řadu bohatých sponzorů, kteří jsou v přízni Orbánovo vlády. Orbán si díky investicím zajišťuje vliv u čelních představitelů těchto regionů a v neposlední řadě u samotných obyvatel, kteří mu dávají své hlasy ve volbách. Samozřejmě mám na mysli obyvatelé maďarské menšiny, kteří mohou hlasovat ve volbách na místních zastupitelských úřadech.

Diky této podpoře Sepsi vystoupalo až do první ligy a pomýšlí i na další úspěchy. Ovšem každá mince má dvě strany. Přílišná spojitost s maďarskou politickou scénou, může při případných změnách po volbách mít velké následky, byť pozice Viktora Orbána vypadá velmi pevně. Pád potkal v posledních letech řadu rumunských klubů. Možná si někteří vzpomenete na Politehnicu Temešvár, kde působil český trenér Dušan Uhrin mladší. Ještě na začátku minulého desetiletí hrála tehdejší Pohár UEFA, ale průběžné spory o název klubu a finanční problémy ji dostali mimo první ligu. Podobně dopadl Vaslui, kterému stačilo pouze 6 let od založení na to, aby poprvé postoupil do předkola Poháru UEFA, kde trápil Slavii Praha. O další tři roky se dostal do základní skupiny Evropské ligy přes pražskou Spartu. V další sezóně si ještě zahrál předkolo Ligy mistrů, pak však dopadly na Vaslui dluhy a jak rychle se tento tým na fotbalové mapě objevil, podobným tempem z ní zmizel. Podobný osud potkal i mistra Rumunska 2009 Urziceni, který si díky titulu zahrál dokonce základní skupinu Ligy mistrů. A nejprestižnější soutěž si zahrál i mistr z roku 2011 Otelul Galati, který dnes působí v třetí lize.

Následující sezóny nám ukáží, jestli se k nim připojí i tým Sepsi, nebo bude hrát dlouhodobější roli v rumunském fotbale a třeba i prožene věhlasné soupeře v boji o čelo tabulky.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *