Obávaný nároďák Guinea Bissau

Zaměřme se na reprezentační tým Republiky Guinea-Bissau. Tedy samozřejmě na potenciální nároďák. Tato malá země v Africe má méně než dva milióny obyvatel, a jak asi napadne, tak životní podmínky jsou zde k pláči. I proto mnoho jejich občanů každoročně utíká směrem do Evropy. Zde je to totiž pro uprchlíky mnohem jednodušší než v USA, kde se v posledních letech zpřísňují pravidla ohledně migrace a sami Američané k této otázce přistupují obezřetněji než dříve.

Nároďák bude mít dvě hlavní hvězdy:

První z nich je Ansu Fati, osmnáctiletá hvězda Barcelony, do které všichni vkládají naděje jako do nového nástupce Lionela Messiho. A musím říct, že zatím se mu daří jejich předpovědi vyplňovat. Tedy alespoň statisticky. Za prvních deset zápasů v letošní sezoně zaznamenal celkem pět branek a další čtyři asistence, což je více než slušné číslo. Každopádně abych řekla pravdu, tak dle mého názoru Fati nebude novým Lionelem Messi. Nepochybuji o tom, že se stane jedním z nejlepších hráčů světa, avšak mladý Lionel není. Ten měl v mládí poněkud odlišný styl a již ve velice útlém věku dokázal díky svému driblinku přejít bez větších problémů dva, tři obránce. U fatiho mi přijde, že spíše využívá své rychlosti. Skvělý driblink mu však také nejde odepřít.

Shodou okolností se Ansu, celým svým jménem Anssumane Fati Vieira, se narodil v této africké zemi a do Španělska se svými rodiči odcestoval až později. Málokdo také ví, že i když se jedná o odchovance slavné La Masii, tak jako první jeho výjimečný potenciál spatřila Sevilla FC. Upřímně to je další věc, kterou bych ve fotbale ráda pozměnila. Bylo by totiž dle mého názoru mnohem zajímavější, kdyby byl takto výjimečný hráč v Sevilly, kde by se otloukal a následně by se o něj mohl strhnout šílený přestupový boj. Ovšem samozřejmě je zde i druhý pohled na věc. Prostě nemůžete nikoho omezovat v jeho svobodném rozhodnutí přejít do akademie Barcelony, když si to přeje. Já bych to například pokusila vyřešit jakousi klauzulí o procentech z příštího prodeje. A tak by se menším klubům redistribuovalo alespoň trochu financí.

A druhou hvězdou je Dayot Upamecano. Hvězda RB Lipska, tedy abych se opravila, tak v nejbližších měsících již hvězda Bayernu Mnichov. Dayot je rodákem z Évreux ve Francii. Zde však pobýval pouze do svých šestnácti let a poté se již přesunul do Rakouska, kde se přidal k Red Bull Salzburg. Zde tento drahokam obdělali do formy klenotu a pomohli mu se stát jedním z nejlepších obránců na světě. Následně tedy přestoupil do Lipska. A až nyní svým způsobem zradil Red Bull a přidal se k úhlavnímu rivalovi. Samozřejmě bylo však pouze otázkou času, kdy se přesune do opravdového velkoklubu. A to, že to byl Bayern Mnichov mu nemůžeme mít za zlé, protože tento celek patří k těm nejlepším v posledních letech a momentálně je to vysněné angažmá pro nejednoho fotbalistu. A kdo ví. Třeba se za pár let budou hráči snít o tom, že to bude právě Bayern Mnichov, kde jednou zakotví, místo toho, aby to byl Real Madrid, či Barcelona. Zrovna kolem Realu Madrid je obří kult. Všimla jsem si, že i Paul Pogba, či Kylián Mbappé potvrdili, že to byl jejich dětský sen stát se hráčem Bílého baletu..

A nesmíme zapomenout ani na Edouarda Mendyho, který momentálně dělá gólmana Chelsea. A zatím si jej fanoušci nemůžou vynachválit. Mnozí v něm dokonce vidí nového Petra Čecha, což je dle mého názoru více než snové, avšak nelze mu odepřít, že to je kvalitní gólman.

Jedná se o reprezentanta Senegalu, avšak narodil se ve Francii, kde i celý svůj život vyrůstal. Ve skutečnosti však neměl daleko k tomu, aby reprezentoval právě Guinea-Bissau. Jednou byl již dokonce mezi nominovanými hráči, avšak v ten moment se do situace vložil i senegalský národní tým, který si jej hrdě stáhl pod svá křídla a od té doby je Edouard reprezentační jedničkou právě této země.

Jeho příběh je taktéž velice zajímavý, protože ještě ve svých dvaadvaceti letech byl amatér a hrál nižší soutěže. A poté byl dokonce rok bez angažmá! I přesto si jej nakonec vyhlédlo béčko Olympique Marseile a odtud již měla jeho kariéru vzestupnou tendenci.

                                                                             Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *