Nejnudnější klub v letošní Premier League: Newcastle United FC

Newcastle United FC je anglický fotbalový klub, který je pohybuje na čtvrté příčce od konce v Premier League a samotní fanoušci klubu mají strach, že jakmile by spadli do druhé ligy, pod vedením trenéra Steva Bruce nebudou mít šanci se do nejvyšší soutěže zpět podívat. Proto není divu že si vysloužili nálepku jako ten nejnudnější tým letošní Anglie a dále se podíváme na to proč.

Newcastle United byl od roku 2016 v rukou choache jménem Rafael Benítez, což je v Evropě poměrně velké jméno. Trénoval ve velkých klubech jako Valencie a Real Madrid, Inter Milán nebo Liverpool a Chelsea. To, co začal budovat počátkem roku 2016 v Newcastlu bylo jako uživení klubu a fanoušci jej neradi viděli odcházet “za lepším” do Číny.

Steve Bruce před svou první sezónou na přestupovém trhu získal hráče jako Joelinton a Allan Saint-Maximin a bylo jasné, že má v plánu klást důraz na útok. Také při jejich ceně 55,8 milionů liber to byl poměrně ambiciózní tah a fanoušci měli docela velká očekávání, která bylo třeba naplnit. První sezóna však skončila třináctým místem v lize a vyřazením ve čtvrtfinále FA Cupu, což byl přibližně srovnatelný výsledek s předchozími roky, kdy Benítez ale teprve budoval tento tým a nepotřeboval 50 milionů liber na přestupy. Zároveň se i celkem rozpadla jejich pohádka o útočném fotbalu, protože nastříleli pouze 38 gólů – jejich nejhorší skóre od roku 1998.

Bohužel od té doby uplynul pomalu rok a málo co se zlepšilo. Steve Bruce má každý zápas hlavu na špalku, protože to zatím vypadá, jako by vedl Newcastle do druhé anglické ligy, kam by tento klub sestoupil v rámci posledních šesti let podruhé. Které oblasti jejich fotbalu nefungují a jsou jejich zápasy opravdu tak nudnými? Na čem budou muset ještě zapracovat, aby i příští sezónu mohli hrát v Premier League?

V minulé sezóně, 2019/2020, se celkově umístili 16. v žebříčku počtu střel na branku a druzí od konce ve statistice průměrného xG za zápas. Pro ty, co nejsou obeznámeni s xF, vypovídá to o tom, že jediný tým, který za zápas vytvořil méně pěkných šancí, byl Crystal Palace. Raul Benítez kladl důraz na defenzivnější styl hry a protiútoky a hlavně proti silnějším klubům vsázel na taktiku zataženého bloku a rychlých protiútoků. A Steve Bruce tuhle taktiku převzal, ovšem ji zahnal do úplného extrému. Dobrým ukazatelem tohoto stylu hry je počet soupeřových přihrávek na jeden obranný zákrok. U defenzivních a málo presujících týmů je průměrná hodnota kolem 13,5. Steve Bruce z ní udělal rázem 19. To znamená, že pod jeho vedením de facto neexistuje útok jako takový, jedině obrana a protiútok. Tahle taktika je velkou nevýhodou pro útočníky Newcastlu, protože musí vždy začít útočit od své půlky hřiště. Vzhledem k tomu, jak se Joelintonovi dařilo v presujícím Hoffenheimu, je to velká škoda. To a taky jeho nová pozice, která mu úplně nesedne, vedly k tomu, že jeho xG na zápas seskočilo z 0,6 na 0,3. Prostě dobrý hráč na úplně špatném místě.

To, co zachránilo předčasně Newcastle od sestupu je jejich gólman Martin Dúbravka. Proti Newcastlu je v průměru za zápas vystřeleno nejvíce střel ze celé ligy a díky hrdinským zákrokům Dúbravky je to ještě nepotopilo. Bohužel ten letos chytá podstatně méně než minulou sezónu, takže už není nic, co by zakrylo chyby v obraně, se kterými se Newcastle potýká. Zajímavostí, nepřekvapivou, je to, že letos strávili 14 procent veškerého herní času za záporného skóre. Horší je pouze Sheffield United, který je v tabulce úplně poslední. Nepomohla tomu ani letošní posila v podobě dalšího útočníka Calluma Wilsona, který už alespoň pro změnu hodí do stylu fotbalu, který Steve Bruce hraje. Ten je hlavním mužem útoku Newcastlu, zatímco ostatním hráčům v soupisce se letos moc nedaří. V důsledku toho se ale Newcastle stal až příliš závislý na Wilsonovi, který se na začátku února zranil a pořád kvůli nataženému stehnu nemůže nastoupit.

To nás přivádí k dalšímu problému, který můžete svést na nedostatek štěstí, nebo na špatnou připravenost. Liverpool je na tom v Premier League co se zranění týče nejhůře, Newcastle by ale zaujal pomyslnou druhou příčku. Celkem hráči už zmeškali 65 zápasů ze zdravotních důvodů. První půlka sezóny ještě nebyla tak strašná, Newcastle skončil uprostřed tabulky s devíti body nad sestupovými příčkami. Bohužel v druhé polovině letošní kampaně stále častěji chybí klíčoví hráči v útoku, jako Allan Saint-Maximin nebo Miguel Almiron.

Z Premier League budou sestupovat tři týmy a i když to v tuto chvíli jsou Sheffield, West Brom a Fulham, dle mého názoru se Fulham přehoupne nad Newcastle, který nastoupí v příští sezóně v Championship.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *