Kamerunské fotbalové hvězdy

Jak jste již podle názvu mohli poznat, tak se zaměřím na kamerunský národní tým. Tedy je možnou podobu, kdyby se všichni hráči, kteří mají kamerunské občanství, ale zatím tento národní tým nereprezentují, rozhodli opačně a přidali se k národnímu týmu Kamerunu.

Nelze začít u největšího příslibu do budoucnosti. Mluvím o šestnáctiletém Youssoufa Moukokovi, který je hráčem Borussie Dortmund, kde již od útlého mládí exceluje a překvapuje svět. Ve svých třinácti letech byl schopen hrát proti devatenáctiletým borcům. Jednak byl skvěle technicky připraven, ale hlavně měl velice brzkou pubertu, takže zatímco přibrali zatím jen pár kilo, tak Moukoko byl již tuplovaný chlap, který měl tolik svalů, že by mu mohla většina mužů závidět.

A jak tušíte, tak tento Němec má kořeny v Africe. A nejen kořeny. Narodil se totiž v Kamerunu, avšak téměř ihned po narození svého dítěte se jeho rodiče přestěhovali právě do Německa, takže se sám Moukoko cítí být Němcem. A není pochyb o tom, že o něj bude německý národní tým stát. Podle mnohých je totiž Moukoko podobný talent jako Lionel Messi či Cristiano Ronaldo. Já bych se však obávala právě jeho předčasného dospívání. O jeho věku se jednak pře nejeden spor, protože se před pár lety mluvilo o tom, že tehdy třináctiletý Youssoufa randí s osmnáctiletou dívkou. Upřímně nevím, co je na tom pravdy, ale je to více než podezřelé… Jedná se však pouze o spekulace. S největší pravděpodobností mu bude opravdu šestnáct let. I přesto však musím říct, že se obávám právě jeho předčasnému dospívání. Jak to myslím? Již nejednou se totiž stalo, že fotbalista byl obří talent v mládežnických výběrech, kde využíval právě to, že je mnohem větší než jeho vrstevníci, ale když přišel do mužského fotbalu a přišel o svou fyzickou výhodu, tak se s tím nedokázal vyrovnat a postupem času upadl do průměru…

Doufejme, že to nebude příklad tohoto mladého fotbalisty. Svůj debut v německé dvacítce si již odbyl a nyní se čeká, jestli obdrží pozvánku do německého A-týmu. Tedy abych se opravila. Nečeká se na to jestli, ale kdy.

Já budu Youssoufovi fandit a jsem zvědavá, kam až to dotáhne. Momentálně to totiž vypadá, že se v Dortmundu rodí další hvězda, o kterou se bude zajímat každý velkoklub, ale jen pár si ji bude moct skutečně dovolit.

Další možnou hvězdou je Evan N’Dicka. Pro většinu z nás nejspíše neznámý stoper. Jedná se o jednadvacetiletého Francouze, který momentálně zažívá strmý vzestup své kariéry. Je hráčem Eintrachtu Frankfurt, kde patří mezi nejdůležitější hráče základní jedenáctky. V letošní sezóně však kvůli zranění několik zápasů vynechal a musím Vám říct, že to bylo znát.

Od té doby, co se vrátil Frankfurt do Bundesligy a naladil na vítěznou vlnu, na které dojel až na čtvrté místo Bundesligy. A myslím, že celek pomýšlí i na vyšší příčky. A vzhledem k tomu, že N’dicka je jedním z hlavních aspektů úspěchů tohoto celku se dá očekávat, že by po letošní sezóně mohl změnit působiště a opět se tak přesunout do atraktivnějšího angažmá. Já bych mu to velice přála.

Další nadějí v obraně je William Saliba, kterého znají dobře hlavně fanoušci Arsenalu, kam v roce 2019 přestoupil. Za tehdy osmnáctiletý příslib do budoucna museli The Gunners zaplatit třicet miliónů euro. Na svou šanci však stále čeká a za A-tým ještě nenastoupil. Byl totiž hned dvakrát poslán na hostování. Nejdříve do Saint-Etienne, odkud do Anglie přišel a nyní se na půl sezóny vydal do OGC Nice, kde se alespoň trochu snaží zachránit letošní katastrofální sezónu.

Po letošní sezóně se očekává jeho návrat do Londýna, kde by se již měl zařadit do základní jedenáctky a konečně ukázat vedení klubu, že do něj nevložilo důvěru zbytečně. Mimochodem i on je Francouzem, ale za národní mužstvo ještě nenastoupil, takže se může přidat k národnímu celku Kamerunu.

A posledním hráčem, kterého jsem vybrala je Breel Embolo. Myslím, že jeho jméno většina fanoušků slyšela, protože kolem roku 2016 byl považován za jednoho z nejtalentovanějších útočníků světa. Přiznám se, že i já jsem jeho vzestup brala jako otázku času a vůbec jsem neuvažovala nad tím, jestli se tak skutečně stane. A bohužel pro něj a jeho klub však tento vzestup nikdy nenastal a on je ve svých čtyřiadvaceti letech stále hráčem Borussia Mönchengladbach. Neberte to ve zlém. Být hráčem celku z Bundesligy je úspěch sám o sobě, ale od Embola se prostě očekávalo mnohem více. Nebo tak to beru alespoň já.

Momentálně Embolo reprezentuje Švýcarsko, ale narodil se v kamerunském městě Yaoundé. Již od útlého mládí však žije s jeho rodiči ve Švýcarsku, takže není divu, že se jej rozhodl reprezentovat.

I přesto, že je jeho zatím kariéra hluboce za očekáváním, tak v Bundeslize odehrál téměř sto zápasů, ve kterých vstřelil jednadvacet branek. Těžko říct, kde je problém a co vězí za jeho ztrátou formy. Možná přílišný tlak okolí, protože když Vám někdo neustále tluče do hlavy, že musíte být nejlepší a zároveň se to od Vás přímo vyžaduje, tak to musí být pořádný záhul pro hlavu.

                                                                           Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *